Teknostresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Teknostres, Teknostres Nedir?, Teknostresten Kurtulmak, Teknostresten Kurtulma Yolları

Teknostres Nedir?

Modern yaşamın kolaylaştırıcı nimeti olan teknolojinin, bilgi yüklemesine bağlı olarak insan yaşamını olumsuz etkilemesine teknostres deniliyor. Genelde dijital teknolojiyi gerek iletişimde, gerekse bilgi edinme amacıyla kullanıyoruz. Zaman ve mekân mevfumun teknolojik imkânlarla zorunlu olmadığı bu durumun sonucunda, özellikli cihazlarla ofiste olmadan da işleri yürütmek mümkün oluyor.

Sadece iş yaşamında değil, bu kolaylığın olması ilk bakışta cazip gelse de zamanla artan mesai, sürekli iletişimde olma durumu ile karşı karşıya kalınmasına sebep oluyor. Buna göre uzmanlar, dijital teknolojiye göre yaşamak ve aynı anda birçok alanda faaliyette bulunmanın insan yaşamını olumsuz etkilediğini; teknolojiye bağımlılık yaptığını ifade ediyorlar.

Teknostresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Uzmanlar, teknostres denilen bu hastalığın, bağımlılık, sosyal medyada sürekli aktif olma isteği, onaylanma ve beğenilme için çaba göstermeden doğan gerginlik, özgüvenini sosyal medyada onaylanmasına paralel gören bir kişilik olarak kendini gösterdiğini söylüyorlar. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen bu rahatsızlığın, uykusuzluk yaptığı, yer yer baş ağrısı ve halsizlik ile kendini gösterdiğini; ruhsal olarak da sosyalleşmeye ket vurarak, insan ilişkilerini geriye götüren bir sonuca doğru götürdüğünü söyleyen uzmanlar; yazarak iletişimin yerine, zaman buldukça yüz yüze iletişimin tercih edilmesini tavsiye ediyorlar.

teknostres

Teknoloji ve stres, adından da anlaşıldığı gibi teknolojiden kaynaklanan bir rahatsızlık durumu. Bu tanımı yapan bireyin günlük yaşamında sosyal ve iş yaşamında teknolojinin hızlı bilgi akışı ve geri bildirim kolaylıklarını kullanmalı. Ancak bunu zamanının büyük bir bölümünü almasına izin vermeden yapmalı, spor, eğlence, gezi gibi hobiler geliştirerek; teknoloji destekli olmayan aktivitelere geçmelidir. Gerek iş yaşamına, gerekse sosyal ve aile yaşamına bire bir iletişimi olabildiğince tercih etmeli, sosyal medyada yazışma içerikli iletişimi asgariye indirmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir